ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studio

ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studio

ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studio

ساخت فایل Apk اندروید استودیو

ایجاد فایل Apk عرض سلام وقت بخیر خدمت کاربران گرامی خانه اندروید در خدمت شما ایم با ایجاد کردن فایل Apk برای اندروید استودیو با توجه به اینکه ساخت یک اپلیکیشن با پسوند apk و قابل نصب بر روی گوشی اندرویدی است برای اکثر ما دغدغه ای ایجاد کرده است ،لازم دانستم این آموزش را برای خانه اندروید  آماده کنم.
حتما اطلاع دارید پسوند فایل نصبی اپلیکیشن های اندروید، apk که از عبارت Android application package گرفته شده) می باشد.جهت انتشار و یا تست اپلیکیشن بر روی دیوایس های حقیقی، نیاز به گرفتن فایل نصبی apk خواهیم داشت .جهت اطلاع برای تست بر روی دیوایس حقیقی راه ساده تر استفاده از USB Driver است که در مباحث آینده به آن می پردازیم. در این آموزش، اپلیکیشن ساده ای که در فصل آموزش طراحی رابط کاربری با هم بررسی کردیم را استفاده می کنیم.
در ساخت apk مبحثی با عنوان Sign یا امضا داریم. امضا کردن اپلیکیشن مشخص کننده سازنده آن بوده و وقتی شما اپلیکیشن را هنگام گرفتن خروجی امضاء می کنید در حقیقت خود را مالک و سازنده اپلیکیشن معرفی کرده اید.مادر این آموزش که به صورت تصویری ارائه شده قسط داریم شما را با نحوه ایجاد کردن فایل Apk در محیط برنامه نویسی اندروید استودیو آشنا کنیم تا بتوانید فایل Apk که مالک اصلی یعنی شمایی که برنامه نویسی رو انجام دادید باشید.

برای اینکه بتوانید یک فایل Apk تهیه کنید نیازمند مراحل زیر هستید لطفا مراحل را به دقت پیش برید :
ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studioحتما بخوانید : ایجاد پروژه جدید اندروید استودیو Android Studio

از منو Build زیر منو Generate Signed Apk Selection کلیک کنید خروجی را بدون امضا می سازد که برای مراحل تست می تواند مناسب باشد ولی برای انتشار اپلیکیشن حتما باید خروجی امضا شده را تهیه کرد.با انتخاب این گزینه ساخت apk آغاز شده و پس از اتمام، گزینه Show in Explorer در محیط اندروید استودیو ظاهر می شود که مسیر قرار گرفتن خروجی را باز می کند. مسیر ذخیره به این صورت است :
YourProjectFolder\app\build\outputs\apk
از منوی اصلی اندروید استودیو و گزینه Build به قسمت Generate Signed APK (به معنی ساخت پکیج امضا شده) می رویم.

ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studio

فیلد Key store path مربوط به مکان قرار گیری فایل امضا می باشد.امضایی که می سازید به صورت یک فایل در مکان دلخواه شما ذخیره می شود.یک امضا را می توانید برای همه اپلیکیشن ها  استفاده کنید یا  برای هر اپلیکیشن یک امضای جدید بسازید اما منطقی است که برای خودتان یک امضاء واحد و یکسان داشته باشید و در همه پروژه ها از همان یک امضا استفاده کنید (ضمن اینکه اگر برای نسخه های بعدی یک اپلیکیشن از امضای متفاوت نسبت به نسخه قبل استفاده کنید، کاربر امکان نصب نسخه جدید را بر روی نسخه قبل نداشته و ابتدا مجبور به حذف نسخه فعلی خواهد بود). اگر از قبل امضا داریم گزینه Choose existing و مثل الان که اولین ساخت امضا را داریم، Create new را انتخاب می کنیم.
ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studioدر پنجره New Key Store اطلاعاتی برای ساخت امضا از ما خواسته شده. key store path مربوط به انتخاب محل ذخیره شدن فایل امضا می باشد. توسط گزینه سه نقطه “…” سمت راست فیلد، وارد پنجره انتخاب مسیر شده و مسیری دلخواه را انتخاب می کنیم. در انتهای پنجره هم باید برای فایل امضای خود نامی را وارد کنیم. من mysignature را نوشتم. سپس باید یک پسورد برای امضای خود تعیین کرد. این پسورد را نباید فراموش کنید. در دفعات بعدی که بخواهید امضا را استفاده کنید نیاز به وارد کردن رمز عبوری که الان تعیین کرده اید خواهد بود.رمز عبور را دو بار جهت تایید وارد می کنیم.
قسمت بعد Alias یا نام مستعار می باشد که یک نام برای خودمان انتخاب می کنیم و در خط بعد برای نام خود نیز نیاز به تعریف رمز عبور داریم (این پسورد را نیز حتما به خاطر سپرده یا جایی یادداشت کنید). قسمت Validity اشاره به زمان معتبر بودن امضا بر حسب سال بوده که پیش فرض عدد ۲۵ قرار داده شده و ما هم نیازی به تغییر آن نمی بینیم. در قسمت Certificate اطلاعاتی از جمله نام و نام خانوادگی، ارگان، شهر، استان و کد کشور از ما خواسته شده که حداقل یک مورد را باید پر کنیم.
ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studioبا تایید فرم ، امضا ایجاد شده و به پنجره قبل بازمی گردیم :

ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studio
به این ترتیب اطلاعاتی که در مرحله قبل وارد کردیم به این مرحله منتقل شد.برای پروژه های بعدی دیگر لازم به ساخت امضا نبوده و توسط گزینه Choose existing فایل امضا را به اندروید استودیو معرفی می کنیم. با انتخاب Remember passwords در موارد بعد نیاز به ورود مجدد رمزها نیست.مرحله بعد مربوط به تعیین محل ذخیره سازی خروجی apk برنامه است.

ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studio

قسمت Build type هم release را انتخاب می کنیم.با زدن Finish کار بیلد شدن فایل آغاز شده که بسته به حجم پروژه زمان می برد که در نهایت با نمایش پیغام APK(s) generated successfully پایان می یابد و با کلیک روی Show in Explorer به محل قرارگیری فایل می رویم.

ایجاد فایل Apk اندروید استودیو Android Studio
اینجا کار به اتمام رسید و لطفا دیستاپ خودتون رو چک کنید می بینید که فایل Apk ایجاد شده است.
موفق باشید.خانه اندروید

درباره نویسنده

Admin
جواد محمدی هستم بنیان گذار سایت خانه اندروید علاقمند به زبان برنامه نویسی تحت وب ، اندروید استودیو ، ویندوز اپلیکیشن و خوشحالم که در خدمت شما هستم.

قبل از ارسال دیدگاه

  • قبل از ارسال دیدگاه: لطفا دیدگاه خودتون رو فقط در مورد این مطلب بنویسید.سپاسگذارم.

2 دیدگاه

  1. جواد گفت:

    سلام خیلی ممنون بابت آموزش خوبی که قرار داده بودید. با سپاس از خانه اندروید

ارسال دیدگاه شما

کد امنیتی *